Aktualności      
   
 
 • 2017-03-08 | 8 MARCA - DZIEŃ KOBIET

  Dzień Kobiet w Polsce, w okresie PRL był bardzo popularnym i lubianym świętem. W zakładach pracy mężczyźni oprócz życzeń wręczali paniom prezenty takie jak rajstopy, mydło, kawę, ręczniki oraz pojedynczy czerwony goździk. W kolejnych latach goździki powoli zastępowane były innymi kwiatami, były to głównie tulipany, które do dziś wraz ze słodyczami są najczęstszym zestawem prezentowym w tym dniu.

  Do 1993 roku, Międzynarodowy Dzień Kobiet był świętem państwowym, hucznie obchodzonym w całym kraju lecz właśnie w 1993 roku państwowy charakter tego święta został zniesiony. Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, że Dzień Kobiet to typowo polskie święto, wywodzące się z naszego kraju i obchodzone tylko tutaj. Nic bardziej mylnego! Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu krajach na świecie.

  Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii,Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii.

  Wietnamczycy z goździkami z okazji Dnia Kobiet przychodzą aż dwukrotnie! Przypada bowiem on 8 marca i 20 października. Z kolei najdłuższy Dzień Kobiet mają chyba mieszkanki Armenii. Jest to właściwie nie dzień, a cały miesiąc kobiet! Po upadku Związku Radzieckiego przestano świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet. W zamian tego ustanowiono Święto Piękna i Macierzyństwa na dzień 7 kwietnia. Z powodu sporu panującego w temacie dwóch dni kobiet postanowiono czcić płeć piękną od 8 marca do 7 kwietnia. Tunezyjskie kobiety świętują Dzień Kobiet 13 sierpnia, a nie 8 marca.

  8 Marca Dzień Kobiet w różnych językach świata:
  - po niemiecku: 8 März Frauentag
  - po angielsku: 8 March Women's Day
  - po czesku: 8 Březen Mezinárodní den žen
  - po słowacku: 8 Marec Medzinárodný ženský
  - po francusku: 8 Mars Journée internationale de la femme
  - po włosku: 8 Marzo Giornata internazionale della donna
  - po hiszpańsku: 8 de Marzo Día Internacional de la Mujer
  - po portugalsku: 8 Março Dia Internacional da Mulher
  - po rosyjsku: 8 марта Международный женский день
  - po szwedzku: 8 Mars Internationella kvinnodagen

   

  By się spełniły Twoje życzenia,
  by się ziściły Twoje marzenia,
  by uśmiech często gościł na Twej twarzy,
  byś zdobyła w życiu szczyt swoich marzeń,
  wszystko, co chciałabyś, by się zdarzyło,
  wszystko czego pragniesz, by Twoim było.

   

  Wszystkiego najlepszego wszystkim Paniom życzy

   

  Przewodnicząca Stowarzyszenia

  Jolanta Lubkiewicz

   

   

   

   
  pom nam pomaga

  © Stowarzyszenie Rehabilitacji i Pomocy Osobom z Wadą Słuchu "Pokonać Ciszę" projekt i wykonanie: niecni.info     CMS: nCMS